תאונת דרכים קטלנית

תאונת דרכים קטלנית,
הנה מקרה קיצון שבו אדם נורמטיבי בדיוק כמוך,
נקלע לסיטואציה, שבה הוא יידרש להתמודד עם חוק סדר הדין הפלילי.

תאונת דרכים קטלנית, הינה כל אירוע שבו נהרג אדם והסתיימו חיים כתוצאה מנהיגה ואירוע תאונתי.

כולנו חשופים לפרסומים שונים במדיה, שמטרתם למנוע תאונה קטלנית וטוב שכך. פעמים רבות, פרסומים אלו, מציגים הנהג הפוגע כרשלן, אולם מעטים יודעים, שמבחינה סטטיסטית, קורה לא מעט, שמבחינת הנהג, שמעורב בתאונת דרכים קטלנית, מדובר בתאונה ראשונה ולפעמים מבחינתו זו גם עבירת תעבורה ראשונה.

אין ספק, שתאונת דרכים קטלנית, היא אירוע מכונן מבחינה המעורבים בו, במעגל הראשוני ובמעגלי ההיקף. מבחינת המנוח בתאונה, מדובר באירוע מצער, שבו נקטעו חיים בטרם עת ולכך יש השפעה אדירה על כל המעגלים הקרובים למנוח ובעיקר בני משפחתו. צריך לזכור, שגם מבחינת הנהג המעורב בתאונה ו/או החשוד בתאונה, מדובר באירוע שיכול לשנות חיים.

כאשר נהג מואשם בכתב אישום שענינו תאונת דרכים קטלנית, טווח העונשים שעלולים להיות מוטלים עליו, הוא אדיר.

יכול שיוטלו על אותו נהג עונשים של מאסר של עד 20 שנה ופסילה לצמיתות וקנס כספי ופיצוי למשפחת המנוח ומאסר על תנאי ופסילה על תנאי, כל אלו במידה ולדעת המשטרה ו/או הפרקליטות ו/או בית המשפט, יהיה מדובר ברף רשלנות גבוהה, והוא יואשם בהריגה – עבירה לפי סעיף 298 לחוק העונשין תשל"ו 1977.

יכול שבגין אותה תאונה, יואשם הנהג בעבירה , שבה יש רף עליון לתקופת המאסר שניתן להטיל עליו והיא תהיה מוגבלת ל-3 שנים, היה והאישום יהיה בגרימת מוות ברשלנות – עבירה לפי סעיף 64 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), התשכ"א-1961. במקרים כאלו, עורך דין מיומן מנוסה ובעל וותק בתעבורה, יוכל לפעמים לסיים התיק בתוצאה של מאסר מותנה ופסילה יחסית קצרה.

אין ספק, שכל מקרה של תאונת דרכים קטלנית שונה ממשנהו ולכן קשה מאד ללמוד מתאונה אחת ותוצאותיה, על המקרה האחר.

לרוב יש כלל חשוב שמשותף ליכולת ההגנה על הנהג המואשם בתאונת הדרכים הקטלנית, בכל המקרים. ככול שמטעמו של הנהג עומד עורך דין תעבורה מנוסה ומיומן בשלב מוקדם, כך ניתן להשיג תוצאה טובה יותר מבחינת הנהג.

מאחר וגם המשטרה והפרקליטות מודעים למשמעות האדירה של כתב אישום כנגד נהג בתאונת דרכים קטלנית, החקירה בתיק כזה, הינה מעמיקה וקפדנית, בכדי לשלול מצב, שיואשם נהג חף מפשע או נהג שלא יכול היה למנוע את התאונה, אולם יש לזכור, כי בעיקר בשלב החקירה, היא מתנהלת לא בשקיפות ו"הקלפים אינם פתוחים" בפני הנהג החשוד. במקרים רבים, כאשר כבר בשלב המידי שלאחר התאונה הקטלנית, מעורב עורך דין לתעבורה, הוא מצליח לשכנע את גורמי המשטרה ו/או הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום, כבר בשלב החקירה או בשלב השימוע בהתאם לסעיף 60א' לחסד"פ.

נהג שמוצא עצמו חשוד בעבירה של תאונת דרכים קטלנית חייב מוקדם ככול שניתן להיות מיוצג על ידי עורך דין ותיק ומנוסה בדיני תעבורה, בשעה שייצוג לא מיומן של הנהג, במקרה כזה, עלול  לחרוץ גורלו של הנהג.

דיני תעבורה

המשרד נבדק ודורג כמוביל בישראל בתחום דיני התעבורה

דירוג עורכי הדין המובילים בישראל

חפשו אותנו בפייסבוק

ג'רוזלם פוסט בדק ומצא ארגמן עורכי דין המשרד המוביל בתחום דיני התעבורה בישראל

פסקי דין מובילים

נווט אלינו בוייז

במה ניתן לעזור? נחזור אליכם