תאונת דרכים

תאונת הדרכים הינה אחד המקרים הקלאסיים בהם אדם נורמטיבי מן הישוב, עלול להיקלע לסיטואציה בה עליו להתמודד עם חוק סדר הדין הפלילי.
אזרחים רבים, אינם יודעים שכאשר הינם עוברים עבירת תנועה בכלל, ועבירה שהינה תאונת דרכים בפרט, הינם מועמדים לדין על פי סדרי דין פליליים. יש הסוברים, שבשל העובדה שתאונת הדרכים הינה, כמעט עניין שבשגרה, ובשל העובדה שגם מי שאינו "עבריין" במובן המקובל של המילה, הרי שמדובר בעניין ובהליך אזרחי, ולא כן.
אזרח שנשפט בבית משפט לתעבורה כשהוא אינו מיוצג, על ידי עורך דין, בעל ניסיון ובקיאות בתחום התעבורה, שם על פי רוב את נפשו בכפו ועלול לצאת מבית משפט, עם עונשים חמורים, כדוגמת: פסילה ממושכת, מאסר על תנאי או מאסר בפועל, קנסות כבדים והגבלות כבדות על רשיון הנהיגה לרבות פסילה על תנאי.
לקבלת מידע על החשיבות הייצוג על ידי עורך דין בבית משפט לתעבורה לחץ כאן.

ישנם מספר חובות שמוטלות על נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים, כאשר יש הקפדה יתרה על עמידה בחובות אלו, כאשר מדובר בתאונה עם נפגעים:

א.      הנהג חייב, לעצור מייד את הרכב במקום התאונה או קרוב אליו ככל האפשר, ולא יזיזו ממקומו אלא אם כן יש הכרח להשתמש ברכב לשם עזרה לפצועים או ששוטר הרשה לו כאמור.
ב.       הנהג חייב, להגיש לכל אדם שנפגע בתאונה עזרה מתאימה. הנהג ידאג למניעת כל נזק נוסף לנפגע, יגיש לנפגע עזרה ראשונה שביכולתו להגיש על פי הכשרתו, יזעיק למקום את שירותי ההצלה המקצועיים הנחוצים (אמבולנס, מכבי אש, משטרה), ימתין ליד הנפגעים עד להגעת שירותי ההצלה. במקום שאין אפשרות לפנות את הנפגעים באמבולנס ידאג להעברתם ברכב מתאים אחר לבית החולים.
ג.        הנהג חייב, למסור לשוטר, או לאדם שנפגע או לנוהג רכב אחר המעורב באותה תאונה, או לכל נוסע או אדם שהיה בחברתו של הנהג, את שמו ומענו, את מספר רישיון הנהיגה ומספר הרישום של הרכב שהוא נוהג בו ושם בעליו ומענו, ויציג לפי דרישתם את רישיון הנהיגה, רישיון הרכב או תעודת הביטוח ואת תעודת הזהות אם היא נמצאת ברשותו וירשה להעתיק כל פרט הרשום בהם.
ד.       הנהג חייב, להודיע מייד ככל האפשר, ובאמצעי הקשר המהירים ביותר, לתחנת המשטרה הקרובה למקום התאונה על אירועה ויפרט בהודעה: (א) את שמו ומענו, (ב) מקום האירוע ומקום הימצאו הוא, ואם ידוע לו – גם שם האדם שנפגע ולאיזה מקום הועבר לטיפול. הותקן בקטע הדרך שבו אירעה התאונה או בקרבתה מכשיר לקריאה לעזרה ראשונה יודיע באמצעות המכשיר על האירוע.

הטענה, המקובלת, שנמסרו פרטים אחרים כגון: טלפון סוללרי, וכיו"ב אינה מתקבלת וגם אי ידיעת החוק אינה פוטרת מאשמה.
חשוב לזכור, שהחובות חלים על נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים, אינן תלויות בשאלה אם הנהג גרם לתאונה או אם לאו או בשאלה מי אשם בתאונה. שאלה זו אינה שאלה, שבסמכותו של הנהג להכריע בה, כשההיגיון מאחורי הדברים, הינו שאף אדם אינו יכול להיות השופט של עצמו.
במקרים רבים,  של תאונת דרכים קיימת חובת פסילה מינימלית לבתי המשפט היום יש נטיה להכביד בענישה בכלל ובמקרים של תאונות דרכים בפרט לתקופה שמעבר לפסילת המינימום. יש לזכור, כי קימים מקרים, נדירים, בהם עורך הדין מצליח לשכנע את בית המשפט, שקימות נסיבות מיוחדות שיפרט בפסק הדין,  ובמקרה כזה, לשכנע את בית המשפט להפעיל סמכות נדירה ולהורות על פסילה לתקופה קצרה יותר מפסילת המינימום.

דיני תעבורה

המשרד נבדק ודורג כמוביל בישראל בתחום דיני התעבורה

דירוג עורכי הדין המובילים בישראל

חפשו אותנו בפייסבוק

ג'רוזלם פוסט בדק ומצא ארגמן עורכי דין המשרד המוביל בתחום דיני התעבורה בישראל

פסקי דין מובילים

נווט אלינו בוייז

במה ניתן לעזור? נחזור אליכם