שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה ברכב

ריבוי הטלפונים הסלולאריים והדיבור בטלפון בזמן נהיגה ברכב – גרמו ללא מעט מקרים שנדונו בבית המשפט, ולכבודם של המכשירים הניידים הוספה תקנה 28 (ב) לתקנות התעבורה הקובעת כי :
"תקנה 28 (א) נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה, אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.
(ב) האמור בתקנת משנה (א) יחול גם על הנוהג ברכב שבו הותקן או מצוי מכשיר טלפון קבוע או נייד, והנוהג ברכב רשאי להשתמש בטלפון רק באמצעות מיקרופון המותקן ברכב ".
בתאריך 4.2.08 שונתה לשון התקנה הנ"ל באופן כדלקמן:
28.     (א)       נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.
(ב)       (1)       בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב –
(א)       לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית;
(ב)       לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s);
(2)       בתקנת משנה זו –
"דיבורית" – התקן המאפשר שימוש בטלפון בלא אחיזה בו ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו;
"טלפון" – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג.
הכללים שעל כל נהג לדעת הנלמדים מתקנה זו :
1.      נהג חייב לנהוג כששתי ידיו על ההגה.
2.      מותר להסיר יד אחת לצורך קיום כללי התנועה.
3.      מותר לנהג לדבר רק באמצעות דיבורית (מיקרופון ).
מה הדין במקרה שאדם דיבר בפלאפון בזמן נהיגה ותוך כדי תנועה השעין את הפלאפון על כתפו ושתי ידיו היו על ההגה ?
מקרה זה נדון כבר בפסיקה והגיע אפילו לבית משפט עליון – ונקבע שלא קוימה ההוראה שבתקנה המתירה שימוש בטלפון רק במיקרופון, היות ונעשה שימוש בידיים או לפחות ביד אחת כדי להחזיק את הפלאפון בין הכתף והראש.
כיום – לאחר שחברות הסלולאר מוכרות לנו מכשירים ניידים המשמשים כמכשירי קשר (ווקי טוקי), רבים מהנהגים סבורים שמותר לדבר בפלאפון המשמש כמכשיר קשר תוך כדי נהיגה, לאור זאת אבהיר כי העבירה של שימוש בטלפון בזמן נהיגה כוללת גם את האיסור לדבר במכשיר קשר כאשר מחזיקים אותו בידיים או ביד אחת.

האם במקרה שנהג עוצר את הרכב מותר לו לדבר בטלפון סלולרי? – כן. העבירה מתייחסת לדיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה- תוך כדי תנועה.

דיני תעבורה

המשרד נבדק ודורג כמוביל בישראל בתחום דיני התעבורה

דירוג עורכי הדין המובילים בישראל

חפשו אותנו בפייסבוק

ג'רוזלם פוסט בדק ומצא ארגמן עורכי דין המשרד המוביל בתחום דיני התעבורה בישראל

פסקי דין מובילים

נווט אלינו בוייז

במה ניתן לעזור? נחזור אליכם