זכות הייצוג על ידי עו"ד לתעבורה

אזרחים רבים, אינם יודעים שכאשר הינם עוברים עבירת תנועה בכלל,
ועבירה שהינה תאונת דרכים בפרט, הינם מועמדים לדין על פי סדרי דין פליליים.
יש הסוברים, שבשל העובדה שתאונת הדרכים הינה, כמעט עניין שבשגרה, ובשל העובדה שגם מי שאינו "עבריין" במובן המקובל של המילה, יכול להיות מעורב בתאונה, או בעבירת תנועה, הדיון בבית המשפט לתעבורה הוא הליך אזרחי, ולא כן.
לניהול המשפט על פי סדר הדין הפלילי יש לא רק חסרונות, עבור הנהג הנאשם, כי אם גם יתרונות מבחינת נטל של הבאת ראיות ומשקלן, עו"ד מיומן לתעבורה, ידע לנצל זאת לטובת הנאשם.
אזרח שנשפט בבית משפט לתעבורה כשהוא אינו מיוצג, על ידי עורך דין לתעבורה, בעל ניסיון ובקיאות בתחום התעבורה, שם על פי רוב את נפשו בכפו ועלול לצאת מבית משפט, עם עונשים חמורים, כדוגמת: פסילה ממושכת, מאסר על תנאי או מאסר בפועל, קנסות כבדים והגבלות כבדות על רישיון הנהיגה לרבות פסילה על תנאי.
חשוב לזכור, שנהג שקיבל דוח על מהירות מופרזת, בדרגות גבוהות, או מי שהיה מעורב בתאונת דרכים ורישיון הנהיגה שלו נשלל ולאחר מכן נהג בזמן פסילה, או נהג המואשם בנהיגה בשכרות ועבירות חמורות נוספות, יכול למצוא עצמו מואשם בעבירות שיש בגינן לא רק עונשי קנס או פסילה, אלא עבירות שבגינן מתבקש גם מאסר.
במקרים כאלו, רצוי שהנהג המואשם, יפנה לעו"ד שעוסק בתחום דיני התעבורה ולמי שמופיע בבתי המשפט לתעבורה כחלק בלתי נפרד משגרת עיסוקו, למי שצבר ידע וניסיון בתחום ספציפי זה, של דיני תעבורה, כמו שבעניינים אחרים רצוי לפנות לעורך דין, שעוסק באותם ענייניים.
אזרחים רבים הניצבים בפני בית משפט לתעבורה, אינם יודעים, על זכותם לייצוג משפטי על ידי עו"ד לתעבורה.
נהגים אלו, שאינם מודעים למרחב התמרון העצום, של עורך הדין לתעבורה, אינם לוקחים בחשבון את יכולת עורך הדין העוסק בדיני תעבורה, להציל את רישיון הנהיגה של הנהג, למנוע או לצמצם באופן ניכר את תקופת הפסילה בפועל, תקופת פסילה על תנאי ולמנוע או לצמצם במקרים רבים הטלת עונשי מאסר בפועל, קנסות ועוד.
יכולת ההערכה של נהג נאשם את חומר הראיות שבכתב האישום שמולו, היא בדרך כלל נמוכה ביותר, משני טעמים עיקריים:
אין לנהג הנאשם הידע הכלים והניסיון להעריך את חומר הראיות.
אדם אינו יכול להיות השופט של עצמו.
פניה לעורך דין העוסק בתעבורה במקרה של כתבי אישום בעניינים של עבירות משמעותיות צפויה על פי רוב לחסוך כסף ומשאבים רבים, מהנהג הנאשם, הרבה מעבר לעלויות הייצוג. זהו נתון שיש לקחת אותו בחשבון- במיוחד במקרים בהם צפויה פסילת רישיון בפועל ובוודאי במקרים שבהם עלולים להתבקש עונשי מאסר.
על פי רוב, שכירת שירותיו של עו"ד לתעבורה, תהיה זולה כדאית וכלכלית יותר, מאובדן שכר עבודה של חודשי הפסילה ולעתים אף זולה משכירת שירותיו של נהג מזדמן לחודשי הפסילה.
אזרחים ונהגים רבים אינם מודעים לכך, שישנם סעיפים בכתבי האישום, בהם קיימת חובת פסילה מינימלית.
לבתי המשפט היום יש נטייה להכביד בענישה בכלל ובמקרים של תאונות דרכים בפרט לתקופה שמעבר לפסילת המינימום.

יש לזכור, כי קיימים מקרים, נדירים, בהם עורך הדין מצליח לשכנע את בית המשפט, שקימות נסיבות מיוחדות שיפרט בפסק הדין, ובמקרה כזה, לשכנע את בית המשפט להפעיל סמכות נדירה ולהורות על פסילה לתקופה קצרה יותר מפסילת המינימום.
במקרים רבים, עורך דין לתעבורה, ידע להבחין איזה סעיף אישום מחייב עונש של פסילה בפועל, ואיזה סעיף אינו מחייב פסילה ולכן במקרה שהסיכויים לזיכוי נמוכים, יפנה עורך הדין לתעבורה, אל גורמי התביעה, במטרה לנסות ולשנות את סעיפי האישום בהם מואשם הנהג לסעיפים קלים יותר, שאינם מחייבים שלילה.
ישנם מקרים, בהם, כאשר מגיעים לעורך הדין לתעבורה בזמן, הוא יכול לבטל את כתב האישום או דו"ח התעבורה, או לכפור בצורה נכונה בעובדות האישום, באופן שיביא לזיכוי הנאשם.
במקרים רבים, התערבותו של עורך הדין לתעבורה, יכולה לאפשר לנהג הנאשם להמשיך לעבוד באופן שתמנע או תצומצם הפסילה שתוטל עליו במקרים נדירים ניתן לסווג את הפסילה באופן שהנהג יכול לנהוג רק לצורכי עבודתו, גם כאשר נסיבות המקרה, חמורות, כמו במקרה שמשרדנו קיבל פסק דין, בו ניתנה לנהג חקלאי אפשרות להמשיך לנהוג לעבודתו
טעות נפוצה של נהגים היא בסברה, שמאחר והם יודעים שהם אשמים, "מה יכול עורך דין לתעבורה לעזור להם"?
התקשורת שבין עורך דין לתעבורה לבין בית המשפט ועם גורמי התביעה הינה שונה לגמרי, שכן מדובר על קודים מקצועיים, שבהם ברור לצדדים, גדר "המותר והאסור" ובמיוחד מהו האפשרי.

הסנגור יכול לשוחח עם גורמי התביעה, ולנסות להגיע עימם להסכמה, תוך העלאת טעמים ונימוקים שכלל לא יעלו על דעתו של הנאשם, שאינו מיוצג.
הנאשם לעיתים יתווכח, עם התביעה, או יבוא אליה בתחנונים, על מצבו האישי בבחינת טיעונים, שאינם בגדר העניין, ואינם מקובלים, ואילו הסנגור, יעלה בפני גורמי התביעה את הסיבות הרלוונטיות אשר בגינן יש להקל עם הנהג, ויגיע בדרך כלל לתוצאה טובה בהרבה יותר מאשר יגיע הנהג בעצמו, בהיותו בלתי מיוצג וחסר כל ניסיון וידע בתחום.
עו"ד תעבורה טוב ידע על פי רוב, להביא לכך, שבמידה ולא ניתן לזכות את הנאשם, ניתן לפחות להמתיק את עונשו באופן משמעותי.

 

 

דיני תעבורה

המשרד נבדק ודורג כמוביל בישראל בתחום דיני התעבורה

דירוג עורכי הדין המובילים בישראל

חפשו אותנו בפייסבוק

ג'רוזלם פוסט בדק ומצא ארגמן עורכי דין המשרד המוביל בתחום דיני התעבורה בישראל

פסקי דין מובילים

נווט אלינו בוייז

במה ניתן לעזור? נחזור אליכם